Základní informace o LED 

Co znamená zkratka LED: anglický výraz "Light Emitted Diod"  je v českém překladu "svíticí dioda"    

 

 - Samotný LED čip SMD 5630 

 

Jak fungují LED čipy: produkují energii ve formě fotonů, které vyzařují do prostoru. Tento jev je možný pouze při průchodu proudu přes samotný LED čip, respektive přes tento polovodič. 

Popis LED světelných zdrojů:

Světelné LED zdroje jsou velice úsporné a moderní zdroje světla s velice širokým záběrem uplatnění. Dnes se dá jakýkoli energeticky nešetrný světelný zdroj nahradit šetrným a ekologickým LED produktem. V součastné době je technologie LED na vrcholu inovací a k této technologii je směřován veliký zájem výrobců a inženýru ve vývoji, proto je dnes LED technologie již na velmi vyspělé technické úrovni a samotné LED produktu dosahují skvělých specifikací (svítivost, životnost, spotřeba), které se neustále vyvýjejí a zdokonalují. Světelné LED zdroje jsou vyráběny v různých parametrech jako je teplota chromatičnosti, výkon, designy, druhy patic. Proto je možné světelným LED zdrojem dnes nahradit již jakýkoli starší světelný zdroj jako jsou : žárovky, zářivky, lineární reflektory, halogenovébodovky, úsporné žárovky, výbojky atd. 

Výhody LED světelných zdrojů:

- Ekologicky šetrné k životnímu prostředí (neobsahují rtuť, olovo ani jiné škodlivé kovy či plyny).

100 % recyklovatelné, produtky s certifikáty RoHS.

Nevzyařují UV ani IR záření.

Veliká úspora spotřeby el. energie, až 93%.

Vysoká účinnost

- Rychlá návratnost prvotní investice.

- Dlouhá životnost, až 60 000 hodin. 

- Mechanicky odolné, vhodné do prašného, výbušného prostředí, pro vnitřní i venkovní použití,odolné otřesům.

Bezhlučný provoz, příklad (klasické zářivky vs. led trubice).

Světlo nekmitá.

- Okamžitý start, po zapnutí svítí ihned na plný výkon, proto jsou vhodné do místnosti s malou návštěvností.

- Časté spínání, nevadí časé zapínání/vypínání.

Nehřejí se, oproti vláknové žárovce, halogenům mají minimální provozní teplotu, nehrozí riziko požáru (příklad reflektor) nebo popálení při manipulaci.

Vhodné pro stmívaní, pouze modely označené jako stmívatelné.

Malý úbytek svítivosti ke konci životnosti.

Malé rozměry určují široké uplatnění a možnost neomezených variant instalací.  

Důležité paramatry světelných zdrojů

 

Index podání barev Ra (CRI - color rendering index) -  jednotka CRI určuje věrnost barevného vjemu lidským okem, který produkuje samotný světelný zdroj. Hodnota CRI se udává v celém čísle od 0 do 100. Pro jednoduché vysvětlení si představte hodnotu CRI 0, při této hodnotě nerozeznámé žádnou barvu, při hodnotě CRI 100 je to ideální světelný zdroj, který má přirozené podání barev. Velice kvalitní LED produkty dosahují maximálních CRI hodnot kolem 80-82 CRI. Více informací zde.

 

Teplota chromatičnosti (Barva světla) - jednotkou je Kelvin (K). Jednoduše řečeno se jedná o barvu vydávenou světelným zdrojem. Více informací naleznete zde.