Kapalinou chlazené LED žárovky


LED žárovky dosahují daleko nižších provozních teplot než klasické žárovky, přesto je nutné LED žárovky dobře chladit, jedině tak dostanete kvalitní produkt s dlouhou životností. Mají kapalinou chlazené LED žárovky šanci ?
Čínská firma UGetLight jako první odhalila na konferenci ve Frankfurtu nad Mohanem LED žárovky chlazené kapalinou. Tato méně známá společnost se sídlem v Číně se chopila nelehkého úkolu a to produkovat kapalinou chlazené LED žárovky. Firma by ráda v brzké době představila LED žárovky ve výkonech ekvivalentů klasických žárovek 60W, 75W, 100W kapalinou chlazené. 

LEDme - LED Informace - kapalinou chlazené LED žárovkyKapalinou chlazené LED žárovky jsou z technologického hlediska velice zajímavé a na pohled krásné. Zatím jsou ale dost drahé, cena se pohybuje od 650 Kč (30 USD) za 40W ekvivalent klasické žárovky. Testy ukázaly, že firma jde správnou cestou, tyto LED žárovky fungují dobře. Díky své unikatní konstrukci a použití kapaliny jako chladícího média se zdálo nepravděpodobné, že bude mít výrobce konkurenci, již teď se ale spekuluje, že se brzo odhalí další výrobci s podobnou technologií.
 

Použití kapalného chladicího systému LQD řeší problémy, které jsou vlastní konstrukcí klasických LED žárovek. Tekutý silikon který se vyskytuje přímo v baňce LED žárovky účinně přenáší teplo do okolního prostředí. Tím se teplota ze samotných LED čipů může dostat účinně ven. Tento systém chlazení umožní, že přes samotné LED čipy může procházet více energie, tím bude samotný LED čip více svítit.  

Zatím není jasné jestli se firma vyrábějící LED žárovky vydala správnou cestou, důležité bude také jaké materiály bude výrobce používat. Aby se nám LED žárovka nestala malou vodní bombou :-) Je možné, že jiní výrobci se pokusí tuto technologi ve snaze snížení prodejní ceny LED žárovky ošidit méně kvalitními materiály, zejména samotného difuzoru LED žárovky. Takové LED produtky potom nemusí být dostatečné kvalitní.

LED žárovek je na českém trhu mnoho, ale my pro Vás vybíráme jen ty dobré a nejlepší. Tento trend budeme nadále sledovat, třeba si jednou budete číst svou oblíbenou knihu pod naší "Vodní" LED žárovkou.

Tým LEDme