Kategorie

LED články

Co je PFC u napájecích zdrojů pro LED pásky a LED produkty?

Co je PFC u napájecích zdrojů pro LED pásky a LED produkty?

PFC (Power Factor Correction)

Učinník jalové složky neboli PFC je korekce účiníku a zajišťuje vysokou stabilitu poměru příkon vs. světelný výkon. Tento účiník závisí na vzájemném fázovém posunu napětí a proudu. Jeho hodnota se pohybuje mezi hodnotou nula a jeden. Čím je hodnota PFC vyšší, tím je i zařízení efektivnější a využívá větší část dodávané energie. Vyšší účinnost Vašeho zařízení ovlivňuje napájecí zdroj jako první. PFC je obvod, který zajišťuje zvýšení účiníku a zároveň snižuje rušení vysílané zařízením zpět do sítě. Aplikuje se v síťovém napájení spínaných zdrojů. 

PFC napájecí zdroje.


PFC se dělí na pasivní a aktivní.
PFC může být buď pasivní (tlumivka), nebo aktivní (plně elektronický). Pasivní PFC pouze limituje výkon LED žárovky, kdežto aktivní PFC aktivně hlídá výkon vs. příkon LED produktu nebo jiného světelného zdroje a proto např. LED žárovka s aktivním PFC svítí stále stejně, jak při studeném stavu, při zahřátí nebo dokonce při výkyvech napětí v síti. Aktivní PFC také hlídá příkon, díky čemuž LED žárovka nehledě na teplotu či změnu jiných podmínek stále odebírá stejný proud.


VĚDĚLI JSTE?

Že PFC (Power Factor Correction) nebo-li "korekce účiníku" je nutná k optimalizaci světelného výkonu vs. elektrického příkonu?
Že PFC se rozděluje na aktivní a pasivní?
Že aktivní PFC je sice dražší na výrobu, ale je nejefektivnější?
Že Evropská Unie nedovoluje výrobky bez PFC?
Že Většina výrobků LEDme má aktivní PFC?