LED pásky se stávají stále populárnějšími díky své flexibilitě, energetické účinnosti a široké škále použití. Při výběru LED pásků je jedním z důležitých faktorů volba mezi 12V a 24V variantou. Každý z těchto typů má své výhody a specifika, která by měla být zvážena při plánování instalace.

Výhody LED Pásků 12V

 1. Široká dostupnost a kompatibilita
  12V LED pásky jsou velmi běžné a snadno dostupné. Kompatibilita s širokou škálou ovladačů, napájecích zdrojů a příslušenství je jejich velkou výhodou.

 2. Bezpečnost a snadná instalace
  Díky nižšímu napětí jsou 12V LED pásky rozšířenější na instalaci, zejména v domácích podmínkách. Jsou také často jednodušší na zapojení, což je ideální pro DIY projekty.

 3. Flexibilita v Použití
  Jsou ideální pro menší a středně velké projekty, jako je podsvícení nábytku, schodišť nebo kuchyňských linek.

Výhody LED Pásků 24V

 1. Vyšší výkon a efektivita
  24V LED pásky mohou dosahovat vyššího výkonu bez zvýšení proudu, což vede k menšímu ohřevu a delší životnosti pásku​ díky lepší distribuci napětí a proudu V PCB samotného LED pásku.

 2. Dlouhé běhy bez poklesu napětí
  Díky vyššímu napětí je možné dosáhnout delších nepřerušených délek osvětlení bez poklesu jasu. To je klíčové pro projekty, kde je zapotřebí delší pásky napájejte z jedné strany, jako je osvětlení obchodních prostor, výloh nebo velkých místností.

 3. Energetická účinnost
  24V systémy jsou obecně efektivnější, což může vést k úsporám energie v dlouhodobém horizontu. To je důležité zejména v komerčních a průmyslových aplikacích, kde jsou pásky v provozu po dlouhou dobu.

Kdy volit 12V a kdy 24V LED pásky?

 • Domácí použití: Pro většinu domácích aplikací, jako je ambientní osvětlení nebo dekorativní prvky, jsou 12V LED pásky často dostačující díky své jednoduchosti a bezpečnosti.
 • Komerční a průmyslové použití: Pro rozsáhlejší instalace, kde je zapotřebí delší pásky a vyšší výkon, jsou 24V LED pásky vhodnější volbou. Jejich schopnost udržet konstantní jas na delší vzdálenosti a vyšší energetická účinnost jsou klíčové pro tyto aplikace.

Praktické tipy pro výběr

 1. Zohledněte délku instalace: Pokud plánujete dlouhé linie LED pásků, 24V varianta je lepší volbou díky menšímu poklesu napětí a proudu.
 2. Zvažte výkon a účinnost: Pro aplikace, kde je výkon a energetická účinnost kritická, jsou 24V LED pásky efektivnější.
 3. Bezpečnost a jednoduchost: Pro domácí a méně náročné aplikace mohou být 12V LED pásky snadněji instalovatelné a bezpečnější na manipulaci.

Závěr

Výběr mezi 12V a 24V LED pásky závisí na konkrétních potřebách a podmínkách vaší instalace. Zatímco 12V pásky jsou ideální pro menší, jednodušší projekty, 24V pásky nabízejí vyšší výkon a efektivitu pro větší a náročnější aplikace. Pečlivě zvažte vaše požadavky a možnosti, aby vaše osvětlení splnilo očekávání a poskytlo požadovaný efekt.

Pro více informací a nákup LED pásků navštivte naši stránku na LEDme.cz nebo nás neváhejte kontaktovat.

Související produkty