Při výběru osvětlení pro váš interiér je jedním z klíčových faktorů teplota chromatičnosti světla (K). Tento termín může znít složitě, ale ve skutečnosti se jedná o jednoduchý koncept, který výrazně ovlivňuje atmosféru a vzhled vašeho domova nebo pracoviště. V tomto článku si podrobněji vysvětlíme, co je to teplota chromatičnosti, jak ji měřit a jak vybrat správné osvětlení pro různé prostory.

Co je teplota chromatičnosti?

Teplota chromatičnosti (měřená v kelvinech - K) popisuje barevný tón světla vyzařovaného světelným zdrojem. Tato hodnota určuje, zda světlo vnímáme jako teplé, neutrální nebo studené. Jedná se o veškeré LED světlené zdroje, včetně LED pásků.

 • Extra teplé světlo (1800K - 2500K): Toto světlo je s velmi žlutým nádechem. Barva světla je přirovnávána k vintage nebo retro žárovkám. Extra teplé bílé doporučujeme využít pro dekorativní osvětlení. Hodí se také do zahrady, kde nepřitahuje hmyz, označuje se také jako Gold Light.

 • Teplé světlo (2700K - 3000K): Toto světlo má žlutavý až oranžový nádech, který připomíná světlo svíček nebo západu slunce. Je ideální pro vytváření útulné a relaxační atmosféry, a proto se často používá v relaxačních místnostech, obývacích pokojích, saunách, wellness a ložnicích.

 • Neutrální světlo (3500K - 4500K): Světlo s touto teplotou je bílé a vyvážené. Je vhodné pro prostory, kde je potřeba dobré osvětlení pro práci, jako jsou kuchyně, kanceláře nebo koupelny.

 • Studené světlo (5000K - 6500K): Toto světlo má modravý nádech a je podobné dennímu světlu. Je ideální pro pracovní prostory, dílny a místnosti, kde je potřeba vysoká koncentrace a pozornost k detailům.

  teplota chromatičnosti

Jak vybrat správnou teplotu chromatičnosti?

Při výběru osvětlení je důležité vzít v úvahu funkci daného prostoru a atmosféru, kterou chcete vytvořit. Zde je několik tipů, jak vybrat správnou teplotu chromatičnosti pro různé místnosti:

 • Obývací pokoj: Pro vytvoření příjemné a pohodové atmosféry zvolte teplé světlo kolem 2700K. Tento typ osvětlení podporuje relaxaci a pohodlí.

 • Kuchyně: V kuchyni je důležité mít dobré pracovní osvětlení. Ideální je neutrální světlo kolem 4000K, které poskytuje dostatek jasu pro přípravu jídla a zároveň nepůsobí příliš chladně.

 • Koupelna: V koupelně je vhodné používat světlo s teplotou kolem 3500K až 4500K. Toto světlo je dostatečně jasné pro každodenní činnosti jako je líčení nebo holení.

 • Pracovna: Pro pracovní prostory a kanceláře je ideální studené světlo kolem 5000K, které podporuje koncentraci a bdělost.

Měnitelná chromatičnost, CCT produkty

V nabídce jsou také svítidla, LED světelné zdroje a LED pásky s měnitelnou teplotou chromatičnosti, jedná se o CCT (Correlated Color Temperature). U CCT svítidel, žárovek, LED pásků a panelů lze nastavit vhodnou teplotu chromatičnosti většinou v rozmezí od 2200 do 6500K dle denní potřeby nebo nálady uživatele. Tím vytvoříte správnou atmosféru pro daný okamžik. Jednoduše si nastavíte teplotu chromatičnosti a také intenzitu světla ovládačem, ten může být dálkový do ruky, nástěnný nebo ve vypínači, případně aplikace v mobilu, tabletu, apod.

Výhody správného osvětlení

Správně zvolené osvětlení může výrazně zlepšit nejen vzhled interiéru, ale i vaše zdraví a produktivitu. Zde jsou některé výhody:

 • Lepší nálada: Teplé světlo může pomoci vytvořit útulnou atmosféru, která podporuje relaxaci a pohodu.
 • Větší produktivita: Studené světlo v pracovních prostorech může zlepšit vaši koncentraci a výkon.
 • Zdravější prostředí: Kvalitní osvětlení může snížit únavu očí a zlepšit celkový komfort.

Závěr

Teplota chromatičnosti je klíčovým faktorem při výběru osvětlení, který byste neměli přehlížet. Správně zvolená teplota světla může výrazně ovlivnit atmosféru vašeho interiéru a vaše celkové pocity. Ať už zařizujete nový domov, nebo jen vylepšujete stávající osvětlení, zohlednění teploty chromatičnosti vám pomůže vytvořit příjemné a funkční prostředí.

Vyzkoušejte různé teploty světla a objevte, jaký rozdíl může správné osvětlení přinést vašemu domovu. Na našem e-shopu najdete široký výběr osvětlení různých teplot chromatičnosti, které splní všechny vaše potřeby a přání.