Vybrat vhodné LED žárovky není zas tak jednoduchá záležitost. Je třeba si uvědomit několik zásadních věcí, které Vám nákup vhodných LED produktů ujasní.

1. Umístění LED žárovky/svítidla

Nejdříve je potřeba se zamyslet nad tím, kde vlastně bude světelný zdroj umístěn, ať už se jedná o žárovku, svítidlo, LED pásek apod. Jestli bude svítit v dětském pokojíčku, kuchyni, chodbě, garáži nebo např. v technické místnosti. Do každých prostor a pro každou příležitost existují určité světelné doporučení. Třeba pokud máte malé děti, tyto děti si hrají v pokojíčku na zemi, proto musí být intenzita světla dostačující, aby si děti již v raném věku nepoškozovaly zrak. Volíme tedy svítidla s vyšší intenzitou svítivosti (lumeny) s ohledem na velikost prostoru. V tomto ohledu Vám rádi poradíme, vypočítáme výkon svítidel nebo doporučíme ty správné LED žárovky, produkty.

Jaké led žárovky vybrat?

2. Patice LED žárovek

Každé svítidlo, lampa obsahuje patici, do které je LED žárovka nebo klasická žárovka našroubována nebo vložena. Pokud tedy chcete vyměnit starší ekologicky a energeticky nešetrné žárovky za LED žárovky, je zapotřebí znát patici, aby Vám nový produkt pasoval do svítidla. Dbejte proto při výběru nebo náhradě starého světelného zdroje na správný a shodný výběr patice daného LED produktu. Jakou patici je osazeno Vaše svítidlo zjistíte buď dle typového štítku svítidla, kde by měla tato informace být, případně pouhým pohledem na patici. Pokud si nejste jistí o jakou patici se jedná, jednoduše patici/e vyfoťte a předložte u prodejce, ten vám jistě poradí. Nejčastější typy patic žárovek jsou tyto : E40, E27, E14, GU10, G9, G24, G4, MR16(GU5.3), AR111, R7S apod.

Typy patic žárovek

3. Teplota chromatičnosti, barva světla (K - Kelvin)

LED žárovky nebo LED produkty mají běžně rozsah teploty chromatičnosti od 2700 do 6500K (Kelvinů), kde nižší hodnota je bližší žluté barvě (2700-3500K teplá bílá), a vysoká hodnota barvě bílé (5500-6500K studená bílá). Samozřejmě na zakázku je možné tuto hodnotu usměrnit a vyrobit v přesném rozsahu s tolerancí +/- 10%. Obecně rozdělujeme chromatičnost LED žárovek na tři teploty: studená cca. 6000K, denní cca. 4200K a teplá cca. 3000K. Žlutá barva je vhodná pro ložnice, obývací pokoje, jídelny a pro jiné příležitosti, kde se snažíme vytvořit teplý a příjemný pocit, relax, odpočinek. Bílá je jasnější, vhodná na léto, do studoven, kuchyní, pracoven, koupelen. Vhodný kompromis je použití denní bílé (4000-4200K). Pokud budete uvažovat o teplotě chromatičnosti studená bílá, vybírejte produkty s uvedenou hodnotou do max. 6000K, vyšší hodnoty vytváří nepříjemný namodralý nádech a jedná se o nekvalitní výrobky, pokud tedy produkt není určen pro speciální realizaci nebo instalaci vyžadující speciální teplotu chromatičnosti.

Rozsah teploty chromatičnostiHodnoty teploty chromatičnosti

4. Výkon LED žárovek (W - Watt)

Udává a určuje spotřebu LED žárovky nebo jakéhokoliv LED produktu (reflektor, trubice, žárovky, bodovky, pásky apod.). Spotřeba LED žárovek je až o 90% nižší než u běžných žárovek. Neplatí, že čím více wattů je na žárovce napsáno, tím více žárovka svítí. LED technologie se neustále vyvíjí a na trhu je mnoho kvalitních i nekvalitních produktů, proto můžete najít např. 3W LED žárovku, které budou svítit více než jiná 4-5W žárovka 5W - 330lm a žárovka 3.5W - 380lm- (méně wattů, ale větší počet lumenů=tato žárovka bude svítit více při nižším odběru.

5. Světelný tok LED žárovek (lm - Lumen)

Obecně řečeno, světelný tok vyjadřuje svítivost (jas) LED produktů. Doporučujeme u LED produktů kontrolovat a srovnávat vždy výkon W a lumeny lm. Můžete najít 5W žárovku, kdy jedna bude mít 330 lumenů a druhá 400 lumenů. Znamená to, že obě mají stejný příkon, přičemž ta s vyššími lumeny bude svítit více.

6. Index podání barev LED žárovek (CRI, Ra)

Color rendering index (CRI) neboli barevné podání světla je hodnocení věrnosti barevného vjemu, který vznikne osvětlením z nějakého zdroje, v porovnání s tím, jaký barevný vjem by vznikl ve světle slunce.Tato hodnota se udává v rozsahu hodnot od 0 do 100 Ra. Hodnota Ra LED žárovek dosahuje standardně více jak 75, doporučujeme zvolit CRI 80 a vyšší. Potřebujete-li např. použít LED žárovky/svítidla do ateliéru, grafické práce, video tvůrce apod., doporučujeme koupit LED žárovky s vyšším CRI >80. Čím vyšší CRI, tím je vnímáno barevné podání lidským okem věrohodněji a přesněji. Pro názorný příklad: vybíral jsem v jedné prodejně koberec, kvůli osvětlení které má nízkou hodnotu CRI se stane, že se vám líbí šedý koberec a po bližším prozkoumání nebo pokud si vzorek koberce prohlédnete na denním slunci, zjistíte, že není šedý ale hnědý.Prostě barevný vjem při špatném osvětlení není vnímán okem správně. V naší nabídce naleznete produkty až s 97-98Ra.

Kvalitní s vyšším CRI

7. Úhel vyzařování LED žárovek

LED produkty mají různý úhel vyzařování světla podle typu LED produktu, např. bodové (spotové) LED žárovky mají dopad světla v kuželu dle typu od cca 9 až 35°. LED žárovky, LED svítidla, LED pásky mívají 120-360°. Tento úhel znázorňuje šíření světla v prostoru. Pokud je například nízký strop, tak je vhodné použít typ svítidla s velkým úhlem svítivosti aby světlo vyplnilo co nejvíce prostoru a nebyly v místnosti tmavé místa. Nebo pokud potřebujete z velké výšky osvětlit předmět, tak je vhodný typ spotového osvětlení s nízkým pruhem světla, tzn. 8-35°.

Úhel svítivosti žárovek

Rádi Vám s výběrem správné LED žárovky nebo jakéhokoli LED světelného zdroje poradíme. V našem svítidlovém studiu LEDme Vám umíme poradit, doporučit vhodné produkty, také Vám můžeme zpracovat světelnou studii, vypočítáme světelný projekt. Proto nás neváhejte kontaktovat.

Tým LEDme